آوای شعر من

بایگانی
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
  • ۹۳/۰۶/۰۸
    .
محبوب ترین مطالب
  • ۹۳/۰۶/۰۸
    .
مطالب پربحث‌تر
آخرین نظرات

 

 

استاد  داوودِ  جمشیدیانِ  ، مُتِخَلِص به مَجنونِ بختیاری  شاعرِ مُعاصرِ ایران ، در بهارِ سالِ یکهزار و سیصد و چهل وشش هجریِ شمسی ، در یکی از سیاه چادرهای عشایری ( بُهوُن ) ، در یکی از دورافتاده ترین و محرومترین روستاههای شهرستان ایذهٔ بختیاری واقع در شمالِ استانِ خوزستان ، در یک خانوادهٔ مذهبی و روستایی عشایری ، دیده به جهان گشود. تحصیلاتِ دورانِ ابتدایی و راهنمایی را در همان زادگاهش به پایان رسانید و برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه به شهرستانِ ایذه  رفت و در آنجا مشغول به ادامه تحصیل شد.

از همان دوران کودکی و نوجوانی به شعر و قصه نویسی عشق و علاقهٔ وافری داشت ، عواطف و احساساتِ کودکی و نوجوانی خود را از طریق سرودنِ شعر و خلقِ آفرینشهای ادبی ابراز می‌نمود. در دورانِ نوجوانی باخلقِ یکی از زیباترین سروده‌های خود که در اصل آغاز کار هُنری اش بود رسماً واردِ دنیایِ شعر و شاعری شد.

او بپاسِ قدردانی از رزمِ بی‌امانِ رزمندگان دلیرِ اسلام در دورانِ هشت سال دفاعِ مُقدس ،غزلِ زیبایی را با عنوانِ « رُخسار ظفرمندان» سرود و با این غزل علاوه بر معرفی خود به جامعهٔ شعر و ادبِ کشور با همین اثر پا به میدانِ مسابقاتِ فرهنگی هُنریِ دانش آموزانِ سراسرِ کشور گذاشت. شاید خالی از لُطف نباشد که بعنوانِ یادآوری دو بیت از غزلِ مذکور را از نظر بگذرانیم:

 

رُخسـارِ ظفــرمندان نوری چو قمــر دارد             رازِ دلِ محبوبان صـد رمـزِ دگر دارد

آنکس که شده عاشق از بهرِ خدایِ خـود             تا خطهٔ حق جویان گُلبانگِ سفر دارد

 

اینگونه از سروده‌ها ، جوانه‌های عشق به شعر را در ضمیرِ ناخودآگاهِ وی رویانید. زیبایی و قِداستی که در هم آمیخته شده بود هر چند در آن ایام ذهنِ نوجوانی او اجازهٔ تحلیل و تشریحِ عللِ این تأثیر و تأثررا نمی‌داد لیک حلاوتِ آن نغمه‌هایِ پرشور در ذائقه جانش می‌نشست. وی شاگردی و تعلُم را بالاترین افتخارِ توفیقِ خود در آن ایام می‌دانست.

نخستین جوانه‌های عشقِ به شعر را ابتدا در محضر و محفلِ اُنس برادر بزرگترش ، سلطانمرادِ جمشیدیان ، که او هم از شاعرانِ مُعاصر بود و بعدها نزد اساتیدِ  شعر و ادب ایران ، شاعران نامیِ کشور:  نظیرِ : استاد حمیدِ سبزواری ، استاد محمدعلیِ مردانی، استاد مصطفی رحماندوست، استاد حسینِ اسرافیلی و استاد احدِ دِه بزرگی فرا گرفت. درسال ِ ۱۳۶۶ بنا بر رسالتِ شرعی و میهنی خویش داوطلبانه و بعنوانِ بسیجی به خیلِ عظیم سپاهیانِ اسلام در مناطق عملیاتیِ فاو و جزیرهٔ مجنون پیوست و پس از حضور سرافرازانه در جنگ و بازگشتی پیروزمندانه به ادامهٔ تحصیل پرداخت ،

پس ازپایان تحصیلات و گذراندنِ دورهٔ خدمت به نظامِ مقدسِ جُمهوری اسلامیِ ایران ، در سالِ ۱۳۷۳ به استخدامِ  سازمان  تأمین اجتماعی درآمد و با سِمتِ کارشناسِ سازمانِ تامین اجتماعی به جمعِ همکارانِ صدیق و پرتلاشِ خود در این سازمان پیوست. استاد جمشیدیان خودش در زندگی تأمین نیست ، ولی همهٔ مردم را تأمین می کند .

داوودِ جمشیدیانِ لَجمیراَورَک برآنست تا با خلق و آفرینشِ زیباترین ، رسا ترین و پرشور ترین آثارِ ادبی ،  اشعار و قطعات ادبیِ خود نغمه‌هایی  پرشور و نمایی از شعرِ کلاسیک را تقدیمِ مخاطبین ، هنر دوستان، دوستداران، شیفتِگان و علاقه‌مندانِ به شعر و ادبِ کشور نماید .

 

با آرزویِ توفیق روز افزون برایِ تمامیِ هُنرمندانِ کشورمان .

 

 - افتخارات و کسبِ رُتبه‌های برتردرکارنامه ٔهُنری ادبیِ استاد جمشیدیانِ لَجمیر اَورَک:

 

۱- کسبِ رتبهٔ برتر مسابقاتِ شعر و قصه در مقطع مُتوسطه در سطحِ آموزشگاه ، آموزشگاههایِ بخش ، شهرستان و استان در سالِ ۱۳۶۶.

۲- راهیابی به مرحلهٔ نهاییِ دومین دورهٔ مسابقاتِ فرهنگی هُنری دانش‌آموزانِ سراسرِ کشور در زمینهٔ شعر و قصه بعنوان رتبهٔ برتر از استانِ خوزستان در تابستانِ ۱۳۶۶ در اردوگاهِ میرزا کوچک خانِ رامسر.

۳- برندهٔ لوحِ تقدیر از سویِ مدیر کل وقتِ آموزش و پرورشِ استان خوزستان بعنوانِ کسبِ رتبهٔ برتر در سطحِ استان.

۴- برندهٔ لوحِ تقدیر از سویِ وزیرِ وقتِ آموزش و پرورش کشور به عنوانِ شاعرِِ برتر مقطعِ متوسطه در سطحِ کشور .

۵- پخشِ تلویزیونیِ غزلِ نادیِ حق از این شاعر بعنوانِ بهترین و پرمُحتواترین شعرِ برگزیده در جشنوارهٔ شعر و قصه از برنامهٔ کودک و نوجوان شبکهٔ اوّل سیمایِ جمهوریِ اسلامیِ ایران در سالِ ۱۳۶۶.

۶- راهیابی به جشنوارهٔ شعر و ادبِ کشور و حضور در میانِ شاعران بزرگ و  نامیِ کشور در سنِ ۱۹ سالگی .

۷- حضور فعال و مُستمر در شبِ شعرهای شهرستانی ، استانی و کشوری.

۸- عُضو انجمنِ شُعرایِ مُتعهدِ شهرستان هایِ باغملک و ایذه ، استانِ خوزستان و کشور.

عضوِ فعال ِسایتِ شاعرانِ مُعاصر : شعرِ ناب (بزرگترین سایتِ ادبیِ کشور)  و قرار گرفتن در سیدِ یک این سایت : شاعران کلاسیک ، شعر نو و  شعرِ شاعرانِ پارسی زبانِ جهان .

 ۱۰ - عضوِ انجمنِ شاعرانِ مُعاصرِ ایران ،

۱۱ - خالقِ شعرِ نو به زبانِ بختیاری با خلقِ اثری بنامِ غُوارِ عشق  ،

۱۲ - حضور در چهار شبکهٔ تلویزیونیِ سراسری واستانی : ( شبکهٔ اوّلِ سیما در برنامهٔ کودک و نوجوان ، شبکهٔ استانیِ اصفهان در برنامهٔ پخش زندهٔ اینجا اصفهان  ، شبکهٔ استانیِ خوزستان در برنامهٔ پخشِ زندهٔ طعمِ زندگی ، شبکهٔ استانیِ چهارمحال و بختیاری ( جهانبین ) در برنامهٔ کِلکِ هُنر ، شبهای بامِ ایران ، و دیارِ ادب ) .

۱۳ - حضور در شبکهٔ رادیوییِ استانیِ چهار محال و بختیاری ( جهان بین ) در برنامهٔ زندهٔ موجِ زنده رود .

۱۴ - کاندیدایِ دریافتِ عنوانِ قلم طلاییِ شعرِ کشور در سالِ جاری ( ۱۳۹۶) .

۱۵ - کاندیدایِ دریافتِ جایزهٔ نوبلِ ادبیات درسالِ ۲۰۱۷ میلادی .

 

اهدا لوح تقدیر از سوی وزیر وقت وزارت آموزش و پرورش کشور( سید کاظم اکرمی ) در دومین دورۀ مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان سراسر کشور به داوود جمشیدیان : نویسنده و شاعر معاصر در تابستان 1366 - اردوگاه میرزا کوچک خان رامسر.

 

تصویر مربوط به پخش تلویزیونی دومین دوره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان سراسرکشوراز برنامه کودک و نوجوان شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران، داوود جمشیدیان متخلص به مجنونِ بختیاری:نویسنده و شاعر معاصردر حال اجرای برنامه ،

زمان: تابستان 1366

مکان: سالن آمفی تئاتر اردوگاه میرزا کوچک خان رامسر.